Yüksekte Çalışma Eğitimi

Yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışan ve düşme riskiyle karşı karşıya kalan çalışanların güvenliği ve sağlığını önceleyen eğitimlerden bir tanesidir. Depoculuk, inşaat, dış cephe temizliği gibi iş kollarında alınması zorunlu olan eğitim; çalışanların bilinçlenmesi adına oldukça önemlidir. Düştüğünde yaralanma riskine neden olan iş kollarının her biri, çalışanların güvenliği sağlamak durumundadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında bulunan eğitim, mesleki eğitimler arasında yer alır. Gerekli sertifikalara sahip İş Güvenliği Uzmanları tarafından sunulan eğitimin kapsamı oldukça geniştir. Bunun yanı sıra iki farklı kategori üzerinden eğitimler verilir. 8 saatlik eğitim, Temel Eğitim dahilindedir. Öte yandan 16 saatlik eğitim, İleri Seviye Eğitim içerisinde yer alır.

Düzenli olarak yapılan eğitimler belgelendirilerek bu belgeler, çalışanların özlük dosyalarına eklenir. Eğitime katılacak kişinin adı ve soyadı olmak üzere çeşitli bilgilerin yer aldığı belge; çalışanın yüksek çalışma eğitimine katıldığını ifade eder. Profesyonel ve kurumsal bir şekilde verilmesi gereken eğitim sayesinde çalışanlar, yüksekte çalışmanın ne olduğu ve nasıl güvenlik önlemlerinin alınacağı hakkında bilgi sahibi olur.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Mevzuat

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, yüksekte çalışmanın detayları hakkında bilgi vermektedir. Yönetmelikte Yapı Alanları için Asgari Sağlık ve Güvenlik Şartları başlığında, yüksekte çalışmanın hususları açıkça belirtilmiştir. Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanmalara neden olabilen yüksekliklerin tamamı, yüksekte çalışma kapsamında değerlendirilir.

Çalışma alanlarında, çalışanların sağlığı ve güvenliği adına, gerekli önlemlerin alınmasına dair ibareler, ilgili yönetmelikte yer alır. Çalışanların çalışma yerlerine ulaşmaları ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için uygun araç ve ekipmanlar sağlanmalıdır. Güvenli korkuluklar, kapaklar, düşmeyi önleyici platformlar; kullanılması gereken ekipmanlar arasında yer alır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Kapsamı

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne uygun olacak şekilde belirlenen yüksekte çalışma eğitimi, geniş kapsamlı bir eğitim türüdür. Eğitim içeriğine dahil olan pek çok konu bulunmakta olup bunlardan bazıları genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Yüksekte çalışmanın ne olduğu, yüksekte çalışma tanımları
 • Düşme durdurma sistemleri
 • Emniyet alma kuralları ve özellikleri
 • Kişisel koruyucu ekipmanların ne olduğu, ekipmanların özellikleri
 • Sık tercih edilen düğüm çeşitleri
 • Askıda kalan kişiyi kurtarmak için kullanılacak yöntemler

Yüksekte çalışma, sağlık ve güvenlik bakımından risklere gebedir. Bu nedenle yüksekte çalışmanın ne olduğu, güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağı gibi konu başlıklarını içeren eğitimlerin alınması oldukça önemlidir. Bu tür eğitimler, alanında uzman İş Güvenliği Uzmanları tarafından daha önceden belirlenmiş prosedürlere göre verilmelidir.

İş Güvenliği Uzmanlarının yanı sıra SPRAT/IRATA sertifikasına sahip olan eğitmenler de yüksekte çalışma eğitimlerini verebilir. İki farklı kategori üzerinden verilen eğitimler sayesinde çalışanlar, yüksekte çalışma konusunda bilgi edinir. Riskleri öğrenir ve risklere karşı nasıl önlemler alması gerektiğini bilir.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Hedefleri

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yer alan yüksekte çalışma eğitimlerinin kapsamı oldukça geniştir. Ayrıca verilen eğitimler, daha önceden belirlenmiş hedeflere uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Uzman ve deneyimli eğitimciler tarafından sunulan yüksekte çalışma eğitimlerinin hedeflerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Çalışanın yüksekte çalışmanın ne olduğu ile ilgili bilgi edinmesini sağlamak
 • Yüksekte çalışırken alınacak güvenlik tedbirleri hakkında bilgi sahibi olmak
 • Yüksekte çalışırken meydana gelebilecek iş kazalarında ne yapılacağı hakkında fikir sahibi olmak

Yüksekte çalışma eğitimi temel olarak bir çalışanın yükseklik kavramı ve yüksekte nasıl güvenli bir şekilde çalışacağına dair bilgi edinmesini hedefler. Dolayısıyla verilen eğitimlerin tamamı, bu temel hedef üzerinde ilerler. Bunun yanı sıra farklı hedefler ile eğitim içeriği zenginleştirilmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Özellikleri

Çalışanlar için özel olarak sunulan eğitimler arasında yer alan yüksekte çalışma eğitiminin temel özellikleri şu şekildedir:

 • Eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki aşamada uygulanır.
 • 8 saatlik (1 gün) ve 16 saatlik (2 gün) olacak şekilde iki farklı kategori bulunur.
 • Eğitimlere katılım zorunluluk arz eder.
 • Tehlike sınıfı gözetmeksizin her iş yerinin gereksinimlerine göre özel olarak oluşturulur.
 • Eğitimler sonrasında yapılacak sınavlarda, daha önceden belirlenmiş puanın alınması zorunludur.
 • Eğitim sonrası yapılacak sınavlar, uzman eğitmenler tarafından düzenlenir. Alınan sertifika, çalışanın yüksekte çalışmayı kapsayan iş kollarındaki iş ilanlarına başvurabilmesini ve bu tür işlerde çalışabilmesini olanaklı kılar.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Süresi

İş Sağlığı ve Güvenliği’nin kapsamında bulunan yüksekte çalışma eğitiminin süresi, iki farklı kategori bulunduğundan, ilgili kategoriye göre değişiklik gösterir. Buna göre temel eğitim 8 saat içerisinde tamamlanır. 8 saatlik eğitim, 1 gün içerisinde verilir. Bununla birlikte ileri seviye eğitim ise toplamda 16 saat üzerinden verilir. Bu ise iki günde eğitimin verilmesi anlamına gelir. Her eğitim, belirlenen süre içerisinde tamamlanmak zorundadır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Geçerlilik Süresi Nedir?

Yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Verilen eğitimlerin yenilenmesi oldukça önemlidir. Çünkü edinilen bilgilerin zaman içinde unutulması olanaklıdır. Bunun yanı sıra eğitimlerin içerikleri gelişebilir ya da değişiklikler meydana gelebilir. Bu nedenle bilgilerin taze tutulabilmesi için eğitimlerin belirli periyotlar halinde tekrarlanması oldukça önemlidir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Fiyatları

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda tecrübe elde etmiş olan Başarım OSGB, yüksekte çalışma eğitimi veren firmalar arasında yer alır. Gerekli sertifikalara sahip uzman eğitmenler tarafından sistematik bir şekilde verilen eğitimler, çalışanın bilgi ve tecrübesini arttırır. Temel olarak teorik ve pratik olmak üzere iki farklı başlık halinde eğitimler tamamlanır.

Çok özel fiyatlar dahilinde sunulan eğitimleri inceleyebilir, eğitimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizlere sunulan eğitimlerden faydalanabilir, yüksekte çalışmanın risklerini öğrenebilir, iş kazalarına yönelik önlemler alabilirsiniz. Profesyonel ve kurumsal bir şekilde hizmet sunmakta olan Başarım OSGB, çalışmalarına titizlikle devam etmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi İçin Biz

Yüksekte çalışma eğitimi sayesinde sizler bulunduğunuz yerde ne gibi tehlikeler ile karşılaştığınızın farkına varacaksınız. Bunun yanında tehlikelere karşı ne gibi önlemler alacağınızın da bilgisini öğrenmiş olacaksınız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son dönemde çıkardığı yönetmeliklerle iş sağlığı ve iş güvenliği konusuna büyük önem vermektedir. Eğitim kurumlarına yetki vererek çalışanların eğitilmesini sağlamaktadır. İş güvenliği uzmanları yetiştirerek çalışma ortamlarında işçi sağlığını ve iş güvenliğini tehlikeye atacak her türlü durumun giderilmesini sağlamaktadır. Yüksekte çalışma eğitimi de çalışanların alması gereken eğitimlerden biridir.

Yükseklik farkı olan ve düşme sonucu insan sağlığını tehdit eden bir kazayla sonuçlanacak ortamlarda yapılan her çalışma, yüksekte çalışma olarak kabul edilir. Eğer bir işin yüksekte yapılması mecburi değilse, yerde yapılması daha sağlıklı olacaktır. Acil durum planlaması yapılırken yüksekte çalışma durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışanların çalışacakları yüksekliğe çıkması güvenli araç ve ekipmanlarla yapılmalıdır. Toplu koruma önlemleri alınmalıdır. Bu önlemler, korkuluklar, düşmeyi önlemek için platformlar, güvenlik ağları veya hava yastıkları olabilir. Toplu koruma önlemlerinin uygulanamayacağı durumlarda, tam vücut kemeri sistemleri kullanılır. Ayrıca bununla birlikte bağlantı halatları, makaralar, kancalar, karabinalar gibi bağlantı ekipmanları, iniş-çıkış ekipmanları ve enerji sönümleyici araçlar kullanılmalıdır. Sağlık ve güvenlik planında düzenlenerek, yatay ve dikey yaşam hatları oluşturulmalıdır. Ekipmanların düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Uygun olmayan donanımlar kullanılmamalıdır. Çalışma ortamlarında ülkeden ülkeye yükseklik anlayışı değişmektedir. Avrupa ülkelerinde 1,8 metre, Amerika’da 1,2 metredir. Bu ölçüden daha yüksekte çalışan herkes yüksekte çalışma eğitimi almalıdır. İşverenler gerekli eğitimleri alması için çalışanlarına imkân tanımalıdır. Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı’na göre 3,4 metreden yüksekte çalışırken düşen insanların % 85’i hayatını kaybetmektedir.

İnsan sağlığını en çok tehdit eden durumlardan biri olan yükseklikten düşme, çalışanlara eğitim verildiğinde daha tehlikesiz bir iş olmaktadır. Ekipmanların doğru bir şekilde kullanılması güvenli bir çalışma ortamı yaratacaktır. İş güvenliği uzmanlarının kontrolleri zamanında yapması ölümle sonuçlanan kazaları önleyecektir. İşveren üzerine düşen görevleri yerine getirmeli, iş güvenliği uzmanının ve çalışanların şikâyetlerini dinlemelidir. Eğitimin önemi her alanda vurgulanmaktadır. Çalışanların yüksekte çalışma eğitimi alması ise oldukça önemlidir. Bu sayede çalışanlar başlarına gelecekleri önceden engelleyebilmeli, acil durumlarda ne yapması gerektiklerini bilmektedir.

Her insanın kendi yapısına göre yükseklik korkusu yaşamaktadır. Bundan dolayı da çok boyutlu sağlık sorunlarını insanlar yaşayıp kalıcı etkiler ile hayatlarını sürdürmektedirler. Yüksek binaların tepesinde sürdürülen çalışmaları yapacak eleman sayısı bile oldukça azdır. Tabi yüksek yerlerde çalışan kişiler için sağlıklarının korunması en öncelikli amaçtır. Bu amaç doğrultusunda ekibimiz yüksekte çalışma eğitimini çalışanlarınıza vererek bu konuda fazlası ile bilgi sahibi olmalarını sağlamıştır. Ekip olarak sizlere hayatınızın daha kaliteli ve iyi bir şekilde ilerlemesi için kurum olarak yardımcı olmaktayız. Yüksek yerlerde çalışan kişilerin sahip oldukları kötü psikolojinden kurtulmaları için işlerini yaparken oldukça güvenilir yerlerde olmaları gerekir.

Ekibimizin sunduğu yüksekte çalışma eğitimi ile sizlerde yüksekte korunma ile alakalı birçok yeni şey öğrenebilirsiniz. Mesela binaların en üst yerlerinde çalışan kişilerin yükseklikten korumaları için eğitimin yanı sıra çeşitli kişisel donanımlarının da olması gerekir. Kişisel donanımı olmayan ve kendisini yüksek yerlerde çalışırken korumayan kişiler bunun bedelini ağır ödeyebilirler. Bunun için firmamız tarafından sunulan eğitim hizmetlerimizden bu iş dalında çalışan her bireyin yararlanmasında fayda vardır. Çünkü iş sağlığını en iyi duruma getirmek sadece bilgi ve tecrübe ile yapılabilecek bir durumdur. Ama yüksekte çalışma eğitimi ile sizler bu sorunları bitirebilirsiniz.

Yüksekte çalışma eğitimi sayesinde sizler bulunduğunuz yerde ne gibi tehlikeler ile karşılaştığınızın farkına varacaksınız. Bunun yanında tehlikelere karşı ne gibi önlemler alacağınızın da bilgisini öğrenmiş olacaksınız. Firma olarak sizlerin her türlü ihtiyacını karşılamak bizim temel görevimizdir. Yüksekte çalışma eğitimi alarak sizlerde iş güvenliğinizi koruya bilirsiniz.