Gezici Sağlık Aracı

Gezici sağlık aracı hizmeti, çalışanların sağlık kurumlarına gönderilemediği durumlarda mobil sağlık taramasının yapılmasına imkan veren bir hizmet türüdür. Çalışan sağlığı, çeşitli kanunlarla güvence altına alınmıştır. Bu konuda 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu devreye girmekte olup ilgili yönetmelikler de çalışan sağlığını öncelemektedir.

İş yerlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğinin sağlanabilmesi adına, mobil sağlık araçları devreye girer. Sağlık kurumlarına götürülemeyen çalışanlar, gezici sağlık aracı hizmeti dahilinde, iş yerlerine gelen hekimler tarafından kontrol edilir. Oldukça önemli hizmetlerden bir tanesi olan mobil sağlık aracı hizmeti, çalışanların sağlık taramalarının kontrollü ve düzenli bir şekilde yapılmasına olanak tanır.

Verilen hizmet, işverenlerin hem zamandan hem de maliyetten kazanç elde etmesini sağlar. Bunun yanı sıra çalışanların sağlık kontrolleri, ilgili yasaya göre yerine getirilir. Sağlık taramaları alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılır. Bunun yanı sıra atılacak her bir adımda, yasaya uygunluk gözetilir.   

Gezici Sağlık Aracı Hizmeti Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ve ruhsatlandırılan gezici sağlık aracı, hastane ortamına gidemeyecek çalışanların sağlık taramaları ve kontrollerinin yapılmasına olanak tanır. İş yerleri için oldukça önemli hizmetler arasında yer alan mobil sağlık aracı, oldukça donanımlı araçlardır. Bu tür araçlarda, birçok sağlık taramasının yapılmasını mümkün kılan ekipman bulunur.

Çalışanların işe başlama tarihi esas alınarak sağlık taramaları yapılmalı ve gerekli kayıtlar oluşturulmalıdır. Bu noktada, mobil sağlık taramaları oldukça önemlidir ve fonksiyonel bir şekilde kullanılır. Çünkü birçok çalışanın aynı anda hastaneye gönderilmesi mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda, mobil sağlık araçları devreye girer.

Çalışanların sağlık kontrolleri, alanında uzman hekimler tarafından yapılır. Zaman ve maliyetten tasarrufu da mümkün kılan hizmet türü, aynı zamanda işlemlerin pratik bir şekilde tamamlanmasına imkan tanır.

Gezici Sağlık Aracı Hizmetinin Kapsamı

Oldukça kapsamlı ve geniş ölçekli bir hizmet türü olan gezici sağlık aracı hizmeti, mobilize edilmiş araçlar vasıtasıyla iş yerlerinin gezilmesi ve gerekli olan sağlık taramalarının yapılmasını olanaklı kılar. Sağlık taramaları doğru zamanda yapıldığında, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önlenebilmesini mümkün hale getirir.

Mobil sağlık hizmeti ile temel olarak çalışanların sağlık taramaları periyodik bir şekilde yapılır. Bunun yanı sıra akciğer filmi, SFT testi, Odyometri, EKG gibi birçok farklı işlem yapılabilir. Her bir işlem için gerekli olan basamaklar birbirinden farklıdır. Alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen testler sayesinde çalışanların sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Yapılan testler, titizlikle raporlanır. Bu sayede çalışanların sağlık durumları kaydedilir. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde bulunan çalışanların sağlık durumlarının takip edilmesi önemlidir. Bu nedenle kayıt altına alınan veriler, daha sonra incelenmek üzere online ortamda muhafaza edilir.

Gezici Sağlık Aracı Hizmet Özellikleri

Mobil sağlık aracı, sağlık hizmetinin iş yerine mobil araç ile ulaştırılmasıdır. Günümüzde çok önemli hizmetler arasında kendisine yer bulan gezici sağlık aracı hizmeti, sağlık taraması ve muayenesinin çok daha efektif bir şekilde yapılmasını sağlar. Bunun yanı sıra zamandan tasarruf edilmektedir. Bu tür hizmetlerin birçok farklı özelliği bulunmakta olup hizmetin özellikleri ve avantajları şu şekildedir:

  • Tam donanımlı mobil araçlar vasıtasıyla yapılır.
  • Araç içerisinde gerekli olan ekipmanlar yer alır.
  • Alanında uzman, deneyim sahibi ve bilgi birikimi yüksek hekimler tarafından sağlık kontrolleri gerçekleştirilir.
  • Çalışanların belirli periyotlar halinde sağlık muayenelerinin yapılması olanaklı hale gelir.
  • Çalışanlar kurum dışına çıkmadığı için iş verimliliğinde herhangi bir azalma meydana gelmez.
  • İş nedeniyle oluşabilecek meslek hastalıkları çok daha kolay ve pratik bir şekilde teşhis edilir.
  • İşveren ve çalışanlar, koruma altına alınır.

Gezici Sağlık Aracıyla Sunulan Sağlık Hizmetleri

Gezici sağlık aracı kapsamında sunulan sağlık hizmetleri; kontrol, muayene ve tarama olmak üzere farklı başlıklar halinde sunulur. Bu kapsamda, sunulan hizmetler şu şekildedir:

Solunum Fonksiyon Testi (SFT)

Akciğerin çalışma performansı ölçülür. Akciğer üzerinde oluşabilecek çeşitli hastalıkların tespiti açısından önemlidir.

Akciğer Filmi

Akciğer hastalıklarının teşhis edilmesini sağlayan işlemler arasında yer alır. Kalp, kemik rahatsızlıklarının yanı sıra akciğer kanseri teşhisi de yapılır.

Odyometri

İşitme ölçümü ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlar.

EKG

Göğüs ağrısı ile ortaya çıkabilen kalp krizi riskinin değerlendirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Deri üzerine elektrotlar yapıştırılır. Kasılmaların yarattığı aktiviteler ölçülür.

Tetanos Testi

Tetanos olarak adlandırılan hastalığın teşhisi adına yapılan bir uygulamadır.

Üre Testi

Böbrekler üzerinde yapılan test ile böbreklerin nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinilir.

Portör Testi

Yapılan test ile kişilerin virüs taşıyıp taşımadıkları belirlenir.

Mobil Sağlık Taraması Nasıl Yapılır?

Mobil sağlık aracı ile gerçekleştirilen gezici sağlık aracı hizmeti, yasa çerçevesinde belirlenmiş prosedürlere uygun olacak şekilde yapılır. İstenilen raporlara uygun şekilde, iş yeri ortamında yapıldığını belirtmek mümkündür. Çalışanlar, iş yerlerinde ziyaret edilir. Gerekli muayeneler ya da kontrol ile testler uygulanır.

Gezici Sağlık Aracı Hizmet Fiyatlandırması

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yer alan mobil sağlık taramaları işveren ve çalışanın sağlığı ile güvenliği adına oldukça önemlidir. Bu nedenle titiz bir şekilde ve prosedürlere uygun bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda uzmanlaşmış olan Başarım OSGB, güçlü ve profesyonel ekibi ile işverenlere gezici sağlık hizmeti sunmaktadır.

Verilen hizmet, ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirilir. Ayrıca sağlık taramaları, muayene ve kontrolleri yapan hekimler, alanında uzman ve bilgi sahibi sağlık çalışanlarıdır. Sizler de çok özel fiyatlarla sunulan mobil sağlık hizmetine başvurabilir, çalışanlarınızın sağlığını güvence altına alabilir, onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Profesyonel ve kurumsal hizmet anlayışıyla Başarım OSGB her zaman sizlerle!