Hijyen Eğitimi

Hijyen eğitimi, kişilerin insan bedenine zarar verme potansiyeli bulunan ortamlara karşı bilinçlenmesini sağlayan bir eğitim türüdür. İş yeri, restoran, güzellik merkezi başta olmak üzere hijyenin ön planda tutulması gereken alanlarda çalışan kişilerin, hijyen eğitimini alması ve bu konuda kendilerini yetiştirmesi oldukça önemlidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yer alan hijyen eğitiminin, çalışan ve yönetici sağlığına büyük faydaları bulunur. Bunun yanı sıra gıda üretimi ve satışı yapılan alanlarda, gıda hijyeni ve sağlığı için de hijyen eğitiminin önemli olduğunu belirtmek mümkündür. Bu kapsamda, 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’ne uygun olarak hijyen eğitimleri verilir.

Birçok farklı iş kolunda, hijyen eğitimini tamamlamamış kişilerin çalışması yasak olduğundan, özellikle işverenlerin eğitim hakkında detaylı bilgi sahibi olması çok önemlidir. Eğitimler, yönetmeliğe uygun olmalı, alanında tecrübe kazanmış eğitmenler tarafından verilmelidir.

Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen eğitimi, ilgili yönetmelik kapsamında, gıda üretimi veya satışının yapıldığı alanlar başta olmak üzere birçok iş kolunda çalışan kişilere verilen bir eğitimdir. Yönetmelikte yer alan iş kollarında, eğitimi tamamlayan kişilerin çalıştırılması zorunludur. İnsan sağlığına zararı bulunan hususlar hakkında bilgi sahibi olmayı mümkün kılan eğitim, aynı zamanda sağlığa zararlı durumların da ortadan kaldırılmasını kapsar.

Hijyen Eğitimi Kapsamı

Eğitimin kapsamı oldukça geniştir. Hijyen eğitimine tabi olan iş kollarının nitelikleri ve sektör özellikleri göz önünde tutularak eğitim kapsamı belirlenir. Hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklı risklerin ortadan kaldırılması ve önlenmesi gibi ilkeleri kapsayan hijyen eğitimi farklı konu başlıklarına odaklanmıştır.

Hijyen eğitiminin kapsamına giren konu başlıklarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Mikroorganizma
 • Hijyen Neden Önemli?
 • Mutfağın Kritik Kontrol Noktaları
 • Risk Gruplarına Göre Gıdalar
 • Hastalıklara Yakalanma Riskini Azaltma Önlemleri
 • Hastalıklara Neden Olan Mikrop ve Virüslerin Özelikleri
 • Mikropların Bulaşma Yolları

Bu ve bunun gibi başlıklarda verilen eğitimler, kişinin hijyen konusunda detaylı bir şekilde bilgi edinmesini mümkün kılar. Çeşitli sağlık sorunlarına neden olan mantar, bakteri, parazitlerin özellikleri ve nasıl bulaştıkları hakkında bilgi edinmek; bulaşıcı hastalıklardan korunmayı ve gerekli tedbirlerin zamanında alınmasını da olanaklı hale getirecektir. Bu nedenle eğitimin sistematik bir şekilde alınıyor olması oldukça önemlidir.

Hijyen Eğitimi Özellikleri

Bazı iş kollarında alınması zorunlu eğitimler arasında yer alan hijyen eğitimi, çeşitli özelliklere sahiptir. Eğitimin özellikleriyle ilgili şu şekilde maddeleme yapmak olanaklıdır:

 • Hijyen eğitiminin süresi iş kolu ve eğitimin içeriğine göre değişiklik gösterir. Minimum 8 saat maksimum 40 saat eğitim alınabilir.
 • Kişisel hijyen, iş yeri hijyeni, kullanılan ekipmanların hijyeni olmak üzere temelde 3 konu üzerinde eğitim verilir.
 • Eğitimler, alanında deneyimli ve bilgi birikimi yüksek eğitmenler tarafından verilir.

Özellikle direkt olarak gıda üretimi yapan firmalarda, çalışanların kişisel ve iş yeri hijyeni hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gıda ile dolaylı bir şekilde ilişkisi bulunan işletmelerde de hijyen eğitimine ağırlık verilmesi oldukça önemlidir.

Hijyen Eğitimi Alması Gereken Sektörler

İlgili yönetmelik, hijyen eğitimi alması gereken iş kollarını açıkça belirtmiştir. Yönetmeliğe göre eğitim alması zorunlu iş kolları şu şekildedir:

 • Kuaför ve berberler, güzellik merkezleri
 • Perakende ve toptan gıda satışı yapan işletmeler
 • Temizlik hizmeti sunan işletmeler
 • Su üretimi ve paketlemesi yapan işletmeler
 • Kafe ve restoran başta olmak üzere içecek ve gıda servisi yapan işletmeler
 • Öğrenci yurtları, otel ve pansiyon vb. konaklama alanları
 • Havuz, hamam ve sauna hizmeti sunan işletmeler

Belirtilen işletme türlerinin tamamında hijyen eğitiminin alınması zorunludur. Bu tür işletmelerin tamamı, doğrudan insan sağlığını etkileyen alanlarda faaliyet gösterir. Dolayısıyla çalışanların hijyen belgesine sahip olması bir hayli önemlidir.

Hijyen Eğitimi Nasıl Verilir?

Kişisel ve iş yeri sterilizasyonu açısından önemli eğitimlerden biri olan hijyen eğitimi, yönetmelikteki hususlara dikkat edilerek verilir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar aracılığıyla verilen eğitim oldukça kapsamlıdır. Kurum tarafından ilgili sertifikaya sahip eğitmenler tarafından verilen hijyen eğitiminin, birçok farklı konu başlığı bulunur.

Bu konu başlıklarını içerecek şekilde hazırlanan eğitim programları, katılımcının hijyen konusunda derinlikli bir şekilde bilgi edinmesini sağlar. Hijyenin nasıl sağlanacağı, maske ve bone kullanımı, el yıkama, hastalıklardan nasıl korunulacağı gibi hususlarda bilgi sahibi olan katılımcı; çalıştığı kurumda hijyeni doğru bir şekilde sağlamaya dair bilgi ve beceri elde edecektir.

Hijyen Eğitimi Süresi

Eğitimin süresi değişiklik göstermekte olup eğitimin süresine etki eden hususlar şu şekildedir:

 • Eğitim alacak işletmenin türü
 • İşletmenin özellikleri
 • Çalışan sayısı
 • Eğitimin kapsamı

Yönetmeliğe göre eğitimler 8 saatten az olamaz. Aynı şekilde 40 saatten fazla eğitim verilemez. Dolayısıyla eğitimin süresi 8 ila 40 saat arasında değişiklik gösterir.

Hijyen Belgesi Cezası

HİJYEN-1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 8. maddesinde, kanuna uygun hareket etmeyen işletmelere verilecek ceza ile ilgili kapsamlı açıklamalar bulunur. Buna göre, kanunda belirtilen iş kollarında çalışmada bulunan işletmeler, hijyen eğitimi almamaları durumunda fiilleri suç oluşturmadığı takdirde idari para cezası ile cezalandırılır. Ödenecek miktar, her çalışan için ayrıca hesaplanarak toplam tutar belirlenir.

Hijyen Eğitimi Fiyatları

Hijyen eğitimi fiyatları, özellikle eğitimin kapsamına göre değişiklik gösterir. Ayrıca fiyatları etkileyen hususlardan bir diğeri de eğitimin süresidir.

Başarım OSGB, alanında uzman eğitmenler aracılığıyla hijyen eğitimi kurumsal ve profesyonel bir şekilde sunar. İş kollarına özel olarak hazırladığı eğitim programları oluşturur. Planlı ve sistematik eğitimlerine başlayarak katılımcıların hijyen konusunda en güncel bilgileri edinmesini mümkün kılar. Ayrıca eğitim içeriğini, güncel gelişmelere göre revize ederek katılımcıların kendilerini hijyen konusunda geliştirmelerine olanak tanır. Sizler de Başarım OSGB ayrıcalığıyla sunulan yenilikçi eğitimlerden yararlananın!